Mikä on oppitunti? II. Runon "Sana" ystävä "" lukeminen

Luonnos liikuntatunnista luokalla 2 aiheesta "Kiertotreeni. Ulkopelit"

Tavoitteet: oppia lämmittely voimistelutikkuilla; suorittaa piirikoulutus; pelata ulkoilupeliä.

Muodostettu UUD:

  • aihe: saada käsitys erityisistä harjoituksista hyvän näkökyvyn säilyttämiseksi, mitä pyöreä harjoittelu on, pystyä kiipeämään voimisteluseinälle, järjestämään terveyttä ylläpitäviä tärkeitä toimintoja, tekemään lämmittelyn voimistelutikkuilla ja peliharjoituksen huomion kiinnittämiseksi;
  • meta -aihe: hyväksyä ja säilyttää koulutustoiminnan tavoitteet ja tavoitteet, löytää keinot sen toteuttamiseen, suunnitella, valvoa ja arvioida koulutustoimintaa tehtävän ja sen toteuttamisen edellytysten mukaisesti, määrittää tehokkaimmat tavat saavuttaa tulos;
  • henkilökohtainen: olla tietoinen koulutustoiminnan motiiveista ja opetuksen henkilökohtaisesta merkityksestä, osoittaa hyväntahtoisuutta ja emotionaalista ja moraalista reagointikykyä, kehittää itsenäisyyden taitoja ja henkilökohtaista vastuuta teoistaan, seurata asennetta turvalliseen ja terveelliseen elämäntapaan.

Mainosjakauma: sekuntikello, pilli, 4-6 voimisteluseinää, voimistelupalkki, voimistelutangot jokaiselle oppilaalle, 3-5 mattoa (riippuen siitä, tekevätkö lapset kuperkeikkoja ja rullia vuorotellen vai kahdella matolla kerralla), voimistelupenkki.

Luentojen aikana

Johdanto -osa

  1. Muodostus yhdellä rivillä. Opiskelijakertomus ja tervehdys.
  2. Tunnin aiheen ja tavoitteiden ilmoittaminen.
  3. Keskustelu näkemyksen kunnioittamisesta. Mitä harjoituksia sinun on tehtävä näkösi säilyttämiseksi? (Lasten vastaukset.)

Hyvän näkökyvyn ylläpitämiseksi on suoritettava erityisiä harjoituksia.

Muistio. Harjoituksia silmille

  • Räpäytä silmiäsi (1 min).
  • Sulje silmäsi ja hiero silmäluomet etusormenpäillä pyörivin liikkein.
  • Sulje silmäsi tiukasti ja avaa sitten. Toista 4-5 kertaa.
  • Jos silmäsi ovat hyvin väsyneitä lukemisesta, television katselusta tai tietokoneella työskentelystä, on hyödyllistä mennä ikkunan luo ja katsoa taivasta 2-3 minuutin ajaksi.
  • Katso ojennetun käden etusormea. Vie sormesi hitaasti nenän kärkeen ja seuraa sitä edelleen silmilläsi. Toista 4-5 kertaa.
  • Kotona paperiympyrä voidaan liimata ikkunaan. Sulje toinen silmä ja katso ympyrää toisella 5 sekunnin ajan. Katso sitten etäisyyteen. Tee sama toisella silmällä. Toista 6-8 kertaa.
  • Pyöritä silmiäsi ensin vasemmalle ja sitten oikealle. Toista 6-8 kertaa.
  • Katso ylös ja alas, vasemmalle, oikealle, oikealle ylhäältä, alhaalta vasemmalle ja päinvastoin. Toista 6-8 kertaa.

Ja mikä tärkeintä, vältä vaarallisia tilanteita, suojaa silmäsi metsän oksilta, teräviltä esineiltä jne.

Kaikki nämä harjoitukset on annettu oppikirjassa. Kun esittelemme tai toistamme ne opiskelijoiden kanssa, emme tee harjoituksia pitkään aikaan, vaan 1-2 kertaa. Et voi käyttää kaikkia harjoituksia, vaan vain niitä, joista pidät eniten.

Silmien harjoittelun jälkeen siirrymme lämmittelyyn.

  1. Kävely marssivalla askeleella. Luokka, oikein! Vasemmalle, kävellen ympäri salia, marssi! Juokse marssi!
  2. Juoksee ilman tehtäviä. Suoritetaan juoksu (1 min), jonka jälkeen oppilaat viedään askeleelle ja suoritetaan hengitysharjoituksia. Oppilaat kävelevät ympyrässä ottavat yhden voimistelutangon, pysähtyvät salin pitkälle puolelle, laskevat ensimmäiselle tai toiselle, järjestäytyvät kahdelle riville ja avaavat kätensä sivuille.

Lämmittely voimistelutikkuilla

  • S. - pääjalusta, tikku alhaalla. "Yhden" laskemisesta - pidä kiinni, oikea jalka takaisin varpaaseen; laskemalla "kaksi" - palata lähtöasentoon; laskemalla "kolme" - pysy pystyssä, vasen jalka takaisin varpaalle; laskemalla "neljä" - palata lähtöasentoon. Toista 4 kertaa.
  • S. - seiso jalat erillään, tartu alareunaan. "Yhden" laskemisesta - pään kääntäminen oikealle, sauva oikealle, sauvan oikea pää, ikään kuin yrittäisimme lävistää ilman; laskemalla "kaksi" - kääntämällä päätä vasemmalle, sauvaa vasemmalle, tikun vasen pää ikään kuin yrittäisimme lävistää ilman. Toista 4 kertaa.
  • I. s. - pääjalusta, tikku ylhäällä. "Yhden" laskiessa - käännä vartalo oikealle, tartu eteenpäin; laskemalla "kaksi" - palata lähtöasentoon; laskemalla "kolme" - käännä vartalo vasemmalle, tartu eteenpäin; laskemalla "neljä" - palata lähtöasentoon. Toista 4 kertaa.
  • S. - seiso jalat erillään, tartu alareunaan. Laske neljään-pyöreä liike sauvalla oikea-ylös-vasen-alas. Laskiessaan "viisi -kahdeksan" - sama toiseen suuntaan. Toista 4 kertaa.
  • S. - seiso jalat erillään, tartu alareunaan. "Aikojen" laskemisesta - kallista, kosketa lattiaa sauvalla (ne, joiden on vaikea, voivat kääntää keppiä hieman koskettamaan lattiaa); laskemalla "kaksi" - palata lähtöasentoon. Toista 4 kertaa hitaasti.
  • S. - pääjalusta, tikku alhaalla. "Yhdellä" laskulla - syöksy oikealle, käännä vartalo vasemmalle, kädet eteenpäin; laskemalla "kaksi" - palata lähtöasentoon; laskemalla "kolme" - syöksy vasemmalle, käännä vartalo oikealle, kädet eteenpäin; laskemalla "neljä" - palata lähtöasentoon. Toista 4 kertaa.
  • I. s. - perusasento, tikku jalkojen edessä. "Yhden" laskiessa - hyppää sauvan yli eteenpäin; laskemalla "kaksi" - hyppää sauvan yli takaisin lähtöasentoon. Toista kahdeksan kertaa, aloita hitaasti ja nopeuta vähitellen suorittamista.
  • Hyppäämisen jälkeen ota sauvat käsiin, kävele ympyrässä, aseta ne takaisin paikoilleen, kävele ja istu penkillä.
  1. Pääosa

Kierrosharjoitusasemat riippuvat monista parametreista: lasten lukumäärästä, käytettävissä olevasta varastosta ja laitteista, ratkaistavista tehtävistä. Tänään tarkastelemme aiemmin opittuja elementtejä ja harjoituksia. Voit aina käyttää erilaisia ​​simulaattoreita. Jos on mahdollisuus harjoitella paljain jaloin, tämä on suuri plus, niin voit laajentaa uritettuja polkuja litteiden jalkojen estämiseksi, ja näistä poluista voi tulla yhdyslinkki asemien välillä tai itsenäinen asema, jossa lapset voivat kävellä sitä pitkin koko minuutti.

Tarjolla on 12 asemaa, mikä tarkoittaa, että jos luokassa on 24 oppilasta, niin 2 oppilasta asemaa kohti, jos lapsia on enemmän, asemien määrää voidaan lisätä. Jos lapsia on hyvin vähän, voit päästää heidät yksi kerrallaan asemalle. Jotta lapset eivät hämmentyisi, voit tehdä jokaisella asemalla numerolaattoja - tällä tavalla lasten on helpompi navigoida aluksi.

Jokaisella asemalla harjoittelemme 1 minuutin ajan, minkä jälkeen menemme ympyrässä (myötäpäivään). Lapset alkavat tehdä harjoituksen ja lopettavat signaalin. Asemien järjestystä voidaan muuttaa, jos varastojen ja laitteiden järjestely tässä järjestyksessä on hankalaa. Harjoitusten tulisi kehittää erilaisia ​​lihasryhmiä, toisin sanoen et voi antaa 3 asemaa peräkkäin käsivarsillesi ja sitten 3 joustavuudelle, sinun on muutettava kuormitusta - sitten käsivarsissa, sitten puristimessa, sitten jaloissa, jne.

Kiipeily voimisteluseinällä (1 lento).

Täällä suoritetaan kiipeily aivan huipulle (jos mahdollista) ja laskeutuminen takaisin. Joten koko minuutti. On suositeltavaa olla menemättä mattojen päälle.

  • Vartalon nostaminen alttiista asennosta.
  • Ripustetaan seisoessaan ja roikkuu taivutetuissa käsivarsissa.
  • Somersault eteenpäin.
  • Kiipeily yhdestä ulottuvuudesta toiseen (2-4 jänneväliä) voimisteluseinällä. Kiipeä matalalle (keskelle, ei korkeammalle).
  • Rullaa suoralla rungolla matolla.
  • Kyykky.
  • Pääntuki (opettaja on täällä ja auttaa).
  • Punnerrukset (tänään yritämme nähdä, miten oppilaat selviävät niistä).
  • Kävely voimistelupenkille ja sieltä pois. S. - seisoo penkkiä vasten. Laske "yksi" - astu oikealle penkille; laskemalla "kaksi" - astu penkille vasemmalla (seiso penkillä); laskemalla "kolme" - askel taaksepäin penkiltä oikealla; laskemalla "neljä" - askel taaksepäin penkiltä vasemmalla lähtöasentoon.
  • Istuen, taivuttaa, yrittää päästä varpaisi sormillasi.
  • Seiso yhdellä jalalla.

Sinun pitäisi yrittää suorittaa tehtävä minuutin ajan, mutta tämä ei tarkoita, että sinun on suoritettava se suurimmalla teholla, vaan sinun on valittava oma suoritusvauhtisi, jotta sinulla on tarpeeksi voimaa koko minuutiksi. On parempi tehdä se hitaasti minuutin ajan kuin väsyä ensimmäisten 10 sekunnin aikana ja sitten levätä.

Opettaja selittää ja näyttää kaikki asemat, oppilaat menevät paikoilleen.

Katso aina, mitä seuraamasi henkilö tekee, jotta myöhemmin ei tule kysymyksiä "mitä tehdä nyt?".

Pyöröharjoittelu suoritetaan (13-15 minuuttia).

  1. Ulkoilupeli "Kiire siivoamaan"

Pyöröharjoittelun jälkeen oppilaat muodostavat ympyrän opettajan ympärille, ulkoilupeli reaktiota ja huomiota varten "Nopeasti poistettava" suoritetaan. Tehtävä: oppilaat ojentavat käsiään eteenpäin, kämmenet ylös, opettaja kävelee ympyrässä ja yrittää voidella jotakuta, eli koskettaa avointa kämmentä. Tämän välttämiseksi lapset yrittävät saada aikaa irrottaa kätensä (laskea alas tai siirtyä taaksepäin).

III. Viimeinen osa

  1. Tasaus Luokka rakennetaan yhdelle riville 2-3 minuuttia ennen oppitunnin päättymistä.
  2. Yhteenveto oppitunnista. Opettaja tiivistää asian lyhyesti.
  3. Oppilaiden työn arviointi. Kehu lapsia siitä, että he voivat hyvin.
  4. Kotitehtävät. Muista teksti "Pidä silmistä huolta!" MEILLE. 39 oppikirjaa.

Oppitunnin pääpiirteet - "alfa" ja "omega" opettajan toiminnasta. Yksityiskohtainen, yksityiskohtainen suunnitelma auttaa oppitunnin suorittamisessa mahdollisimman tehokkaasti, säästää aikaa ja antaa sinun saavuttaa tavoitteesi nopeasti. Selkeästi rakennettu oppituntirakenne auttaa opettajaa pitämään oppilaiden huomion koko oppitunnin ajan.

Vaihe 1. Oppitunnin aihe

Oppitunnin aihe ilmoitetaan aina opettajan vuositunnissa. Mutta joissakin tapauksissa tarvitaan selvennystä. Esimerkiksi aihe "A.Pushkinin elämäkerta" viidennellä luokalla eroaa saman aiheen materiaalin määrästä ja kattavuudesta yhdeksännellä luokalla. Siksi määritellessäsi aihetta määritä materiaalin määrä etukäteen.

Vaihe II. Oppitunnin tavoitteet

Nykyaikainen tekniikka ei vaadi tavoitteiden jakamista opetukseen, kasvatukseen ja kehittämiseen. Mutta nuorille opettajille on helpompaa käyttää vanhaa, todistettua menetelmää ja rajata selkeästi oppitunnin tavoitteet kolmessa asennossa:

Oppimistavoitteet. Nämä voivat olla tavoitteita, kuten:

Anna käsitys ...;

Yleistää ja systematisoida tietoa ...;

Esittele opiskelijoille (käsite, sääntö, tosiasiat, laki jne.)

Kehitä taitoja (esimerkiksi lyyrisen tekstin analysointi).

Koulutuksellinen:

Edistää oppilaissa isänmaallisuuden tunnetta, inhimillisyyttä, ahkeruutta, vanhimpien kunnioittamista, esteettistä makua, eettisiä normeja, kurinalaisuutta.

Kehitetään. Tässä esitetään tavoitteet, jotka auttavat kehittämään opiskelijoiden muistia, fantasiaa, ajattelua, kognitiivisia kykyjä, tahtoa, itsenäisyyttä ja viestintää. Jos oppitunti sisältää ryhmätyötä, voidaan osoittaa, että tärkein kehitystavoite on opettaa työskentelemään tiimissä, ilmaista ja puolustaa näkemystään sekä kehittää viestintätaitoja.

Vaihe III. Suunniteltuja tehtäviä

Se osoittaa vähimmäistiedot ja taidot, jotka oppilaiden tulee hankkia oppitunnin aikana. Suunniteltuja tehtäviä tulisi verrata oppilaiden tietämystä ja taitoja koskeviin vaatimuksiin, jotka opetusministeriö ilmoittaa kullekin luokalle ja jokaiselle aineelle.

Vaihe IV. Oppitunnin tyyppi ja muoto

Sinun ei tarvitse määritellä niitä suunnitelmasi kannalta, mutta kannattaa selvittää itsellesi joka kerta, onko kyseessä selitysopetus, keskustelutunti vai aiotko suorittaa epätyypillisen oppitunnin.
Mukavuuden vuoksi annamme esimerkkejä oppitunnin yleisimmistä tyypeistä ja muodoista.

Oppitunnin tyypit ja muodot

1. Oppitunti uuden materiaalin tuntemiseen.

Lomakkeet: keskustelu, ongelmatunti, luento.

2. Oppitunti oppimisen vahvistamiseksi.

Lomakkeet: pelit, kilpailut, KVN, matka, hyötyesitys, tiedotustilaisuus, huutokauppa, satu, tiedotustilaisuus, esitys jne.

3. Oppitunti uusien tietojen ja taitojen soveltamisesta käytännössä.

Lomakkeet: sama kuin vahvistustunneilla. Voit myös tehdä tutkimustunteja, laboratorioita, luovia työpajoja, kilpailuja, testausta, retkiä jne.

4. Oppitunnin yleistys ja tiedon systematisointi.

Lomake valitaan vapaaksi opettajan pyynnöstä.

5. Ohjausoppitunti.

Lomakkeet: sekä perinteiset testit, testit, sanelut, esseet että luovat tyypit: seminaarit, tiedotustilaisuudet tai kuulemiset.

6. Integroidut oppitunnit. Lomakkeet ovat ilmaisia, koska yhteen oppituntiin osallistuu vähintään kaksi aihetta.

Vaihe V. Laitteet

Kaikki, mitä opettaja käyttää oppitunnin aikana, on lueteltu tässä. Nämä ovat multimediaesityksiä, kopioita maalauksista, ääni- ja videomateriaaleista, grafiikoista ja monisteista.

Vaihe VI. Luentojen aikana

1. Organisaation hetki- kaikkien oppituntien pakollinen vaihe. Auttaa keskittämään oppilaiden huomion, määrittämään heidän keskittymisensä ja valmiutensa oppituntiin.

2. Kotitehtävien tarkistaminen. Kokeneet opettajat harjoittavat päivittäisiä kotitehtävien tarkistuksia. Tämä auttaa paitsi tarkistamaan, kuinka hyvin edellinen aihe on opittu, mutta myös muistuttamaan luokkaa edellisten oppituntien pääkohdista.

Poikkeuksia ovat kontrollitunnit.

3. Päivitetään oppilaiden tietämystä aiheesta. Tämä vaihe on valinnainen, mutta erittäin suosittu opetusmenetelmissä. Aktivointi auttaa oppilaita virittäytymään aiheen käsitykseen ja hahmottamaan erilaisia ​​asioita, joita oppitunnissa käsitellään. Lisäksi toteutuminen mahdollistaa käytännön oppitunnin tavoitteen asettamisen.

Esimerkiksi P. Tšaikovskin sävellyksen "Neljä vuodenaikaa" kuunteleminen aktivoi mielikuvituksen, virittää oppilaat siihen, että kyse on kaudesta.

4. Oppitunnin aiheen ja tavoitteiden ilmoittaminen. Opettaja voi itse tunnistaa oppitunnin aiheet ja tavoitteet. Tai voit ohjata oppilaat tähän alustavan keskustelun aikana, tekemällä klusterin tai minitestin.

5. Oppitunnin pääosa.

Tämä oppitunnin osa vaihtelee oppitunnin tyypin ja muodon mukaan. Mutta rakentamisen periaate on sama: yksinkertaisesta monimutkaiseen, yleisestä erityiseen.

6. Yhteenveto. Tämä vaihe on valinnainen. Monet opettajat korvaavat tämän vaiheen pohdinnalla. Opettajan on tärkeää ymmärtää, mitä oppilaat ovat oppineet, mitkä kysymykset jäivät epäselviksi, mitä ongelmia jäi ratkaisematta.

7. Arvostelu. Tämä vaihe on itsestään selvä. On vain selvennys. Opettaja voi itse määrittää arvosanat analysoimalla ja arvioimalla oppilaiden työtä oppitunnilla. Viime aikoina itsearviointia tai kerättyjen pisteiden järjestelmää on harjoitettu enemmän. Tässä tapauksessa opiskelijat arvioivat omaa työtä.

8. Kotitehtävät.

Perinteisesti tämä vaihe jätetään oppitunnin loppuun. Mutta läksyt voidaan antaa sekä oppitunnin alussa että keskellä. Varsinkin jos kotia pyydetään esimerkiksi kirjoittamaan essee, essee tai tekemään laboratorio. Tässä tapauksessa opettaja suuntaa huomion etukäteen siihen, että oppitunnilla kehitetyt opinnäytteet ovat tärkeitä kotitehtäviä tehtäessä.

Moderni menetelmä suosittelee pakollisen tehtävän lisäksi tarjoamaan opiskelijoille monimutkaisemman tason vaihtoehtoja tai luovien kykyjen kehittämistä. Esimerkiksi, älä vain opi runoa, vaan luo myös kollaasi, piirrä kuva aiheesta tai valmista raportti, esitys.

Suositukset: Muista, että jokaisen oppitunnin tulee sisältää "käänne". Se voi olla mielenkiintoinen tosiasia, epätyypillinen tehtävä, epätavallinen materiaaliesitysmuoto, kiehtova epigrafia - jotain, joka edistää opiskelijoiden etua.

Svetlana Borisova
Oppituntiyhteenveto luokalla 2 "Lauluyhtye"

Oppitunnin yhteenveto

Tuote: « Lauluyhtye»

2 Luokka

Teema oppitunti: "Esitystaitojen kehittäminen kokonaisuus»

Koulutusohjelma: Työohjelma aiheesta « Lauluyhtye» (2012 g. Koonnut: Borisova S.V.)

Tyyppi oppitunti: yhdistelmä, musiikkimateriaalin lujittaminen uusien elementtien käyttöönotolla

Kohde: esiintymistaitojen kehittäminen kokonaisuus musiikillisen ilmaisun avulla

Tehtävät:

Koulutuksellinen:

Konseptin vahvistaminen ;

Tunneilmeisyyden, taiteellisuuden ja luovan ilmaisun kehittäminen laulaja ja yhtye musiikillisten ilmaisukeinojen käyttö;

Aiemmin hankittujen tietojen, taitojen ja kykyjen vahvistaminen oppitunteja

Kehitetään:

Nivelten vahvistaminen ja äänilaite;

Taitojen ja tekniikoiden kehittäminen laulaa yhtye;

Kehittää kykyä kuunnella ja kuulla, luottaa toisiinsa esittäessään laulumateriaalia;

Kehitetään kyky analysoida toimintaasi videon katselun aikana harjoitustunti

Koulutuksellinen:

Muodostaminen kyvystä työskennellä tiimissä;

Vastuuntunnon muodostuminen; keskinäinen apu, ystävällinen asenne toisiaan kohtaan;

Kyvyn muodostaa luova vuorovaikutus opettajan, opiskelijoiden kanssa

Menetelmät:

visuaalinen (esittely, sanallinen (selitys, keskustelu, käytännöllinen)

Lasten järjestyslomake: ryhmä

Ryhmän ominaisuudet: 2 vuoden opintoryhmä, 8-9-vuotiaat tytöt 8 henkilön määrässä (esimerkiksi show-ryhmä "Hymiöt")

Oppitunnin aika: 45 minuuttia

Aineellinen ja tekninen tuki oppitunti:

Piano;

Mikrofonit;

Kaiuttimet (näytöt)- 2 kpl. (stereosignaalin vastaanottamiseen);

Muistikirja;

Sekoituskonsoli vahvistimella;

Videotallennus- ja videotoistolaitteet

Rakenne oppitunti:

I. Alku oppitunti

1) organisatorinen hetki

2) tervehdys

3) viestintä oppitunnin aiheesta ja tarkoituksesta

II. Pääosa

1) joukko hengitysharjoituksia, teosten rytmimallit, diktio liikkeessä;

2) toteutus laulu- harjoitus - laulu;

3) koulutus- ja didaktinen peli;

4) Työskentele ohjelmiston parissa:

Laulu "Merirosvon isoäiti", "Kirahvi"

III. Viimeinen vaihe

1) oppitunnin videotallenteen katsominen, ongelmakohtien tunnistaminen ja analysointi;

2) yhteenveto oppitunnin tuloksista;

3) suosionosoituksia

Oppitunnin kulku

Vaiheajan sisältö Huomautus

alkaa oppitunti

5 min Oppitunnin alun järjestäminen, oppilaiden tervehdys, huomion aktivointi, viestintä oppitunnin tarkoituksesta, psykologisen tunnelman luominen luovaa, hedelmällistä toimintaa varten. Keskustelu oppitunnin aiheesta

Opiskelijat menevät Luokka, riviin puoliympyrään. Keskustelu aiheesta kokonaisuuden ääni, kysely musiikillisen ilmeikkyyden avulla.

Pääosa

Harjoitussarjan suorittaminen hengitys:

1. "Kylmä hengitys"

2."Egorka"

3."Pumppu".

Nivelvoimistelu

Laulamisharjoituksia:

1. "Lanka"(viipyvän äänen toistaminen yhdellä nuotilla suljetulla suulla ja avoin suu tavuille)

2. "Musiikkihissi" (rekisterien sujuvuuden ja hyvän tuen harjoitus)

3. "Sarjat" laulu ja sanakirjat

(laulaa cantilena, stacatto)

4. Sekoitetut rytmit

(käyttämällä rytmin ja tempon muutoksia, äänenkorkeus, pehmeä ja kova "Äänihyökkäykset")

Kaikki harjoitukset suoritetaan ympyrässä.

On tarpeen suorittaa järjestelmällisesti hengitysharjoituksia hengitystekniikan ja sen hallinnan parantamiseksi.

Saneluharjoitukset ja artikulatiivinen voimistelu mahdollistavat koko puhelaitteen harjoittelun ja puheelinten lihasten asteittaisen kehittämisen.

Jatkamme liikkumista rytmissä, jatkamme laulamista - äänen valmistelua, laululaulu lauluun.

Pääosa

Koulutus- ja didaktinen peli "Musiikin ilmaisukeinot"

Lapset analysoivat didaktista materiaalia - muistiinpanoja musiikkivälineiden nimillä ilmeikkyys

Määrittele käsitteet ja analysoi niitä laulumusiikissa "Kirahvi".

Pelin avulla voit kehittää kykyä soveltaa teoreettista tietoa harjoitellessasi olosuhteissa kokonaisuus vahvistaa lasten emotionaalista ja psyykkistä tilaa, edistää lasten vuorovaikutuksen ilmapiirin luomista keskenään, muodostaa henkisen valmiuden lauluesitys

Pääosa

Työskentele ohjelmiston parissa:

Laulu "Kirahvi"

Oppilaat esittävät kappaleen jakeet 1 ja 2 käyttämällä kaksiosaista kuoroa, ensin instrumentilla ja sitten mikrofoneilla.

Tekstiä käsitellään parhaillaan (sanakirja, idea työstä, luonne, näyttelemistehtävät, teoksen draama)

Kappaleen toistaminen "Merirosvon isoäiti" mikrofonien käyttö ja asetettujen liikkeiden suorittaminen, valmistautuminen kilpailuun.

Tekniikat kappaleen ohjelmiston työstämiseksi osoittavat esiintymistaitojen kehittymisen tason kokonaisuus ja solistit yhdessä emotionaalisessa ja laulu ja tekninen

merkki; edistää suotuisan, psykologisesti mukavan ympäristön luomista ja tiimin yhteenkuuluvuutta. Oppitunnin aikana moottori jakautuu järkevästi, laulu- kuormitus on halu tuottavaa, luovaa, kollektiivista toimintaa.

Viimeinen vaihe

5 min Oppitunnin videotallenteen katseleminen, ongelmakohtien tunnistaminen ja analysointi

Virheiden ja epätarkkuuksien tunnistaminen, seuraavan oppitunnin tavoitteen asettaminen, virheiden korjaaminen.

Hyvästit, suosionosoitukset Kaikki oppimisprosessin oppitunnit ja puheenvuorot on tallennettava video- tai äänilaitteilla, ja niitä on edelleen demonstroitava tietokoneella / kannettavalla tietokoneella katselun aikana, analysoitava huolellisesti virheet ja korostettava puheiden parhaat hetket

Sovellus

HARJOITUSTEN KOMPLEKSSI

Harjoitukset alemman kylkiluun hengityksen parantamiseksi.

"Kylmä hengitys"- Ota oikea asento, aseta toinen käsi pallean päälle, aseta toinen käsi edestäsi suun tasolle lyhyen matkan päähän. Hidas, tasainen hengitys otetaan nenän kautta. Käsi tuntuu tällä hetkellä, kuinka rinnan pohja laajenee. Sitten tasainen uloshengitys, voit ilman ääntä, voit äänittää kirjaimen "U" avoimet huulet, taitetut kuin pilli. Sinun on hengitettävä ulos asetetulle kämmenelle, ja kämmenen tulee tuntua tasaiselta hengitykseltä ilman nykäyksiä. On selvää, että tämä harjoitus voidaan tehdä sytytetyllä kynttilällä, jotta uloshengittäessäsi kynttilän liekki ei sammu (etäisyys ei saa ylittää 20-25 cm).

"Egorka"- lausua lastentarha laskuri: "Kuten kukkulalla, mäellä on kolmekymmentä kolme jegorkaa", sitten hengitä sisään ja hengitä ulos, laske niin paljon kuin voit pitempi: "Yksi Egorka, kaksi Egorka ja niin edelleen"... Pienet lapset nauttivat tästä harjoituksesta kovasti.

"Pumppu"- seiso suorana, jalat olkapään leveydellä, tartu kuvitteellisen kahvaan pumppu: suorista - hengitä, kumartu - hengitä. Huulet ovat pillin muodossa.

Oppilaalle on erittäin hyödyllistä laulaa harjoituksia "Staccato"- kalvon työ ilmaistaan ​​niissä selvästi. Oppilaideni kanssa teen tätä laulamista suuressa kolmikossa ylös ja alas.

Nivelvoimistelu

1. Suun avaaminen - hyvin ja vapaasti avautuva suu;

2. vetämällä ylähuuli hampaiden ikeniin (letargia huulet estävät äänen muodostumisen oikein)... Taistella vastaan "Kuollut" huuli ", estäen puheen selkeyttä ja kuuloisuutta;

3. alahuulen laskeminen hampaiden ikeniin;

4. ylä- ja alahuulien liikkeet vuorotellen erikseen harjoitusten 2 ja 3 mukaisesti;

5. ylähuulen erityiskoulutus (suu on hieman auki, ylähuuli, ylähuuli, joka sulkee ylähampaat, vedetään tiukasti niihin niin, että huulen reuna kiertyy suun sisään ja venyy sitten sivut, sitten lähtöasentoon);

6. erityinen alahuuli harjoitus (sama kuin ylähuuli);

7. ala- ja ylähuulen erityisharjoitus samanaikaisesti (toista harjoitukset 5 ja 6 samaan aikaan);

8. Siirrä alaleukaa eteenpäin, oikealle, vasemmalle, alas ja ympyrään. Tavoitteena on avata suu hyvin ja kehittää alaleuan liikkuvuutta. Suorita harjoitus hitaasti ja pyöreästi;

9. siirtämällä suljetut ulkonevat huulet eteenpäin ja venyttämällä niitä sitten sivuille (purista hampaita);

10. suljettujen ulkonevien huulten liike eteenpäin, vasemmalle, oikealle, ylös, alas ja ympyrään.

Harjoituksia kielelle

1. Kieli on tasainen, lievä masennus ja selässä. Kielen kärki koskettaa helposti alempia etuhampaita ja sen juuri laskee, kuten haukotteluhetkellä. Suu on auki pystyasennossa, jotta kurkku näkyy selvästi;

2. Kielen kärjen siirtäminen etuhampaisiin;

3. Kielen liike oikealle ja vasemmalle kohti poskien sisäpuolta (laskeminen - "miekka");

4. Suu hieman auki, kieli poissa normaaliasennosta (kielen kärki alemmissa hampaissa, juuri laskettu (nousee ylös, taipuu kokonaan takaisin kitalaen suuntaan ja makaa sitten taas alas). Harjoitus on myös suunniteltu harjoittaa frenumia ja vahvistaa kielen lihaksia. Se suoritetaan alaleuan liikkumattomana, ääniä T, D, L, R. Äänen R värähtelee voimakkaasti.

5. Hampaiden korostaminen ja sitten voimakas irtoaminen ylähampaista T, D;

6. Alahuulen tulee koskettaa etuhampaita (purra) B, F jne.

7. Kehittää juuri Kieli: yskimme kuin vanhat miehet KHA, KHA, KHA; ammu sormellasi ja kohdista kohde - KX, KX, KX; luu juuttunut kurkkuun - KXX, KXX, KXX, varis huutaa - KAR, KAR, KAR,

Kielensolmijat

1. Praskovyan karppi muutettu

Kolme paria raidallisia sikoja.

Porsaat juoksivat kasteen läpi,

Porsaat jäähtyivät, mutta eivät kaikki.

2. Nanny saippua saippua Milu

Mila ei pitänyt saippualta,

Mutta Mila ei valittanut,

Mila molodchina

3. Ruoho pihalla, polttopuut ruoholla,

Älä pilko puuta pihan nurmikolla.

Kuvaus laulun suorittamisesta

Lauluharjoitukset:

1."Lanka"

Pitkän äänen antaminen yhdelle nuotille suljetulla suulla ja sitten tavuille "Li, lu, le" useissa näppäimissä ylöspäin suuntautuvaa liikettä pitkin.

Seuraamme hengitystä, vakaan äänen intonaatiota. Opettaja ohjaa oppilaiden vokaaliäänien muodostumista.

2. "Musiikkihissi" .

Harjoittele rekisterin sileyttä ja äänitukea. Ajamme hissillä ensimmäisestä kerroksesta seitsemänteen kaikkien asteikon muistiinpanojen läpi ja takaisin. Äänelle "A"- ensimmäisessä kerroksessa ja "JA"- kiinteä seitsemäs. Opettaja varmistaa, että oppilaat ohjaavat äänen oikein pään resonaattoriin ja sen tuen tunteen.

Kuljemme la (m) fa (1) pääääni.

3. "Sarjat"

Vahvistamme konseptia "järjestys"... Melodia liike tavua kohden "Lee" (cantilena); ääni "OLEN" (stacatto); ääni huulilla "Vau" soitettaessa melodiaa. Suoritamme 4-5 kertaa ylöspäin.

4.Sekoitetut rytmit

Käyttämällä rytmin ja tempon muutoksia, äänenkorkeus, pehmeä ja kova "Äänihyökkäykset"... Kaksiäänisiä elementtejä käytetään.

Didaktisen pelin kuvaus

Oppilaille annetaan didaktista opetusta etuja: mallit - muistiinpanot. Jokaisen nuotin keskellä on musiikkivälineen nimi. ilmeikkyys: rytmi; mittari; melodia; dynamiikka; harmonia; rekisteröidä; rytminen kuvio; vauhti.

Kuuluu musiikkikappale - kappale aiheesta oppitunti ja tutkittu ohjelmisto.

Oppilaille annetaan aikaa kuunnella äänitteitä.

Valitun nuotin mukaan oppilaiden on luonnehdittava musiikillisia ilmaisukeinoja. Esimerkiksi jos nuotti on rytmi, opiskelija puhuu ja näyttää, missä rytmissä musiikki kuulostaa. Ja mistä rytmi koostuu? Se yhdistyy mittariin ja aaltoiluun (liittyy auringon omistajiin näillä käsitteillä)... Määritämme myös päätilan, tempon, dynamiikan kehityksen, melodian liikkeen, sen rytmikuvion jne.

Tällä oppitunti analysoimme kappaleen sovitusta "Kirahvi"... Mikä on muusikon käyttämä tempo, rytmi (määritä kahden osapuolen mittari)... Mikä on musiikin pääkipu? Kuinka melodian luonne ja liike jakeessa ja kuorossa muuttuvat?

Kaikki tämä on analysoitava ja kuultava esiintyjän välittääkseen musiikillisen ajatuksen katsojalle aiheuttaen emotionaalista palautetta yhdellä rytmillä.

TEKNISET KOULUTUSVÄLINEET (Siirtoverkonhaltija)

Tietotekniikan nopea kehitys, uusien teknisten opetusvälineiden, äänen tallennus- ja äänentoistolaitteiden keksiminen paljastavat rajattomat mahdollisuudet modernisoida käsitteellisiä, metodologisia ja metodologisia lähestymistapoja musiikin ja erityisesti laulun opettamiseen. Kuitenkin pulaongelma ja TCO: n rajoitetun käytön tai käyttämättä jättämisen vuoksi parantaa laulu- koulutus on edelleen erittäin akuutti monissa oppilaitoksissa.

Näin ollen on kysymys: miksi on välttämätöntä, että sinulla on piano pianon kouluttamiseen ja popiin? laulaja ei äänentoistolaitteita? Viulistin kouluttamiseen tarvitaan jousi ja poppiin laulaja mikrofoni, kun työskentelet luokkaa ei vaadita? Vastaus on pinnalla - opettajat ovat jo kehittäneet omat teoriansa ja menetelmänsä pop -laulun opettamiseen, mutta kaikki eivät vielä käytä teoreettisia ja metodologisia näkökohtia TSS: n käytöstä opetuksessa.

Koska pop -taide liittyy nykyaikaisten elektronisten laitteiden (mikrofonit, vahvistimet, mikseripöytä, akustinen äänenkäsittely, nauhuri jne.) Käyttöön, kaikki tämä voi toimia teknisenä keinona laulajien opettamiseen. Koulutusprosessi on ensimmäinen tehtäväopettaja työskennellessään aiheen opiskelijoiden kanssa "Poplaulu".

Lähes kaikki lapset, jotka menevät mikrofonin luo, pelkäävät heidän äänensä. Jotta lapsi voi sopeutua uusiin olosuhteisiin, on tarpeen käyttää keskustelua hänen kanssaan. Kun lapsi vastaa mikrofoniin klo kysymyksiä: mikä on hänen nimensä, mitkä ovat hänen perheenjäsentensä nimet jne., ja yrittää sitten kertoa riimin; vasta sen jälkeen voit jatkaa äänen tuottamista mikrofonin ja äänitallenteen avulla;

Jo tässä valmisteluvaiheessa opiskelijat perehtyvät fonogrammien käsitteeseen, joka seuraa ja nauhoittaa esiintyjien ääniä. Lisäksi lapsille opetetaan karaokemikrofonien, karaokemusiikkikeskusten ja Internet -tietokoneohjelmien mahdollisuuksia, joista löydät monia kuuluisimpien esiintyjien mukana tulevia äänitteitä. Näin lapset saavat käsityksen nauhurin, videonauhurin ja tietokoneen ominaisuuksista oppimisen apuvälineinä.

Laulamisen pop -tyyli on ääneltään lähellä folk -tyyliä, mutta siinä käytetään äänen perusperiaatteita klassinen laulu siksi, kun työskentelet lasten kanssa pop -tyylillä laulu pitäisi luottaa Venäjän parhaisiin saavutuksiin laulutekniikka.

Seuraava askel on käyttää menetelmää tiettyjen akustisten olosuhteiden luomiseksi parantamaan lasten äänen sävyä. Pedagogisten tieteiden ehdokkaan OI Polyakovan väitöskirjassa "TSS: n käytön teoreettiset ja metodologiset näkökohdat laulamisen opettamisessa nuorille" (Moskova, on osoitettu, että on mahdollista muuttaa lapsen lauluäänen taajuutta haluttu suunta, eli nykyaikaisia ​​mikrofoneja ja äänilaitteita käyttämällä on mahdollista lisätä ääneen tarvittavat taajuudet-useimmiten korkeat alueella 3200-3800 Hz ja jälkikaiuntaefekti, jossa T = 4-8 sekuntia ( joka vastaa lauluäänen vaikutusta salissa, jossa on hyvä akustiikka). äänen ääni on palautettava lapsen korvaan. Tämän vaikutuksen seurauksena kuulon alkuperäinen spektri muuttuu asianmukaisesti. "Mukavuus" lapsilla laulaessa. Lisäksi on osoitettu, että muutokset lasten ääniin ovat mahdollisia, mutta vain, jos kuulokkeisiin palautettu käsitelty ääni ei eroa juurikaan alkuperäisestä lähteestään oman äänensä spektristen ominaisuuksien suhteen.

Tämän mallin avulla voit todella toteuttaa yksilöllisen lähestymistavan periaatteen käytännön työssä lasten kanssa. Tässä tapauksessa voidaan harkita keinotekoisia akustisia olosuhteita "Lisästandardi" seurata. Samaan aikaan opettajan on varmistettava, että kuulokkeisiin tulevan äänen äänenlaatu ei ole "Mekaaninen"(kun korkeiden taajuuksien liiallinen lisääminen johtaa kielteiseen vaikutukseen ja kun valitset jokaiselle laulajalle akustisia parametreja, ota huomioon hänen äänensä yksilölliset ominaisuudet. positiivisimmat tulokset.

Käytännön kokemus mikrofonin käytöstä on osoittanut, että on muistettava merkittävät herkkyyserot valmistajien merkkien mukaan ja laulajan ja mikrofonin välisen etäisyyden rooli.

Vertaamalla alkuäänitallennetta tietokoneella käsiteltyyn äänitallenteeseen, alitajunnan tasolla lapsi korjaa äänensä äänen itsesääntelyn periaatteen mukaisesti. Samalla luodaan olosuhteet itsehillinnän aktivoimiseksi laulussa.

Maailmanoppitunti 2. luokalla

Opettaja: Stoyanova Larisa Dmitrievna

UMK "Venäjän koulu".

Oppitunnin aihe : "Kohteliaisuussäännöt"

Oppitunnin tyyppi: uuden tiedon löytäminen

Luennon tarkoitus: muodostaa viestintä- ja käyttäytymiskulttuurin taidot: suhteet ympärillä oleviin ihmisiin.

Tehtävät:

1. Laajentaa opiskelijoiden tietämystä kohteliaista ja ystävällisistä sanoista ja niiden soveltamisesta elämäntilanteissa.

2. Kehittää riittävä arviointitoiminta, jonka tarkoituksena on analysoida omaa käyttäytymistään ja ympärillään olevien ihmisten toimintaa.

3. Kouluttaa lapsissa omaa ihmisarvoa, kunnioitusta toisiaan kohtaan.

Suunnitellut tulokset:

Henkilökohtainen:

Osoita kykyä ylläpitää hyväntahtoista asennetta toisiaan kohtaan.

Pystyä suorittamaan itsearvioinnin koulutustoiminnan onnistumisen kriteerin perusteella.

Meta -aihe:

- kognitiivinen: osaa navigoida tietojärjestelmässään: erottaa opettajan avulla uusi ja jo tunnettu; hankkia uutta tietoa: löytää vastauksia kysymyksiin oppikirjan avulla, elämänkokemuksesi ja oppitunnilla saadut tiedot; osaa järjestää ja muuttaa tietoja;

- sääntelyä : osaa suunnitella toimintaasi; olla tietoinen siitä, mitä on jo opittu ja mitä on opittava;

osaa määritellä ja muotoilla oppitunnin tavoitteen opettajan avulla; ilmaise olettamuksesi;

- kommunikoiva: osaa muotoilla ajatuksensa suullisesti; kuunnella ja ymmärtää muiden puhetta; osaa työskennellä pareittain: löytää yhteinen ratkaisu; voi perustella ehdotuksesi.

Aihe: Tieto "kohteliaiden" sanojen ryhmistä, viestintä- ja käyttäytymiskulttuurin taidot.

Laitteet: esitys (Power Point, 2003), muistikortit, joissa on sanoja, kortit kysymyksillä, oppikirja, työkirja, opettajan työpaikka tietokoneella.

Luentojen aikana:

Oppitunnin askeleet

Toiminta

opettajia

Toiminta

oppilaat

Muodostettu

UUD

1. Organisaation hetki.

Tarkoitus: valmistaa oppilaita oppitunnin työhön, luoda emotionaalinen tunnelma yhteiselle kollektiiviselle toiminnalle ja kognitiiviselle toiminnalle.

Sisältää opiskelijat liiketoiminnan rytmissä, asettaa tehtävän - tarkistaa työpaikan valmiuden.

Tarkista nopeasti, kaveri,
Oletko valmis aloittamaan oppitunnin?
Onko kaikki paikallaan, onko kaikki hyvin?
Kirja, kynä ja muistikirja?
Oletko tarkistanut sen? Istu alas!
Työskennellä kovasti

Lapset seisovat.

Sääntely.

Kommunikoiva.

Turvallisuus

oppijat

järjestävät koulutuksensa

toimintaa.

Menestystilanteen luominen, luottamus.

2. Tietojen päivittäminen. Kotitehtävien tarkistus.

Tarkoitus: saada

käsitys opiskelijoiden aiemmin tutkiman materiaalin assimilaation laadusta perustietojen määrittämiseksi.

Järjestää koulussa opittujen käyttäytymissääntöjen toistamisen.

Viimeisellä oppitunnilla tutkimme aihetta "Käyttäytymissäännöt koulussa". Ja luulen, että tunnet heidät hyvin. Mutta Ant kuunteli huomaamattomasti viisasta kilpikonnaa, ja kun hän alkoi kysyä häneltä kysymyksiä, hän vastasi tähän. Onko hän oikeassa?

    Mitä pitäisi tehdä opettajan kysymykseen vastaamiseksi? Luulen, että jos haluat vastata opettajan kysymykseen, sinun on huudettava paikalta. Ajattelenko oikein?

    Miten tervehdit luokkaan tulevaa aikuista? Uskon, että joku luokkaan astuva voi huutaa: "Hei!" Olenko oikeassa?

    Taukojen aikana sinun on lepo, jotta voit juosta käytävää pitkin hurjaa vauhtia. Puhunko oikein?

    Jos sinun on todella kysyttävä jotain, voit keskeyttää aikuisten keskustelun. Onko näin? Mitä pitäisi tehdä?

5. Koulussa jokainen on vastuussa itsestään, joten toisia ei tarvitse auttaa. Olenko oikeassa?

Mitä mahtavia kavereita olette, muistatte hyvin, kuinka käyttäytyä koulussa, ja noudatatte aina käyttäytymissääntöjä.

Nosta kätesi, jos haluat vastata opettajan kysymykseen.

Tervetuloa aikuiseksi luokkahuoneeseen.

Voit juosta ja pelata meluisasti vain urheilulla tai leikkikentällä.

Meidän on odotettava, kunnes keskustelu on ohi, ja vasta sitten kysymään jotain.)

Sinun on autettava toisiasi aina ja kaikkialla. "Yksi kaikkien puolesta ja kaikki yhden puolesta.")

Kommunikoiva. Oppilaiden suullisen puheen, huomion, ajattelun ja mielikuvituksen kehittäminen.

Kognitiivinen: testataan oppilaiden tietämystä käyttäytymissäännöistä koulussa, tunnistetaan puutteet tiedoissa ja taidoissa.

3. Itsemääräämisoikeus toimintaan

Tarkoitus: organisoida opiskelijoiden toimintaa "kohteliaiden sanojen" käsitteen määrittelemiseksi; ottamalla opiskelijat mukaan tärkeimpiin mielenterveysoperaatioihin (analyysi, synteesi, yleistys ...); systematisoida opiskelijoiden tietämys uuden aiheen käyttöönottamiseksi.

Ja nyt kutsun sinut kuuntelemaan tarinaa. joka tapahtui yhdelle pojalle. (äänitallenne V. Oseevan tarinasta "Taikasana")

Minkä maagisen sanan vanha mies antoi pojalle?

    Kuinka kutsumme näitä sanoja?

    Mitä muita "kohteliaita" sanoja tiedät?

    Oletetaan, mistä puhumme tänään oppitunnilla, mikä on oppitunnin aihe?

    Mitä tehtäviä asetamme itsellemme?

    Opi mitä kohteliaita sanoja on.

    Kohteliaiden sanojen merkitys.

    Opi käyttämään kohteliaita sanoja eri tilanteissa.

    Joten olemme asettaneet itsellemme tehtävät, yritämme ratkaista ne. Mene töihin !!!

Kukko.

Hei, hyvää huomenta, hyvää iltapäivää, hyvää iltaa, hei.

Kohtelias.

(Lasten vastaukset.)

Tietoja kohteliaisuudesta.

Opi kohteliaisuuden merkitys, muista kohteliaat sanat, opi käyttämään niitä eri tilanteissa .

Kohteliaisuussäännöt.

Henkilökohtainen: edistää kiinnostusta oppimateriaalia kohtaan.

Säädökset:

Koulutusongelman muotoilu perustuu siihen suhteeseen, mitä opiskelijat jo tietävät ja omaksuvat ja mitä ei vielä tiedetä.

4. Työskentele oppitunnin aiheen parissa.

Tarkoitus: perehtyminen käsitteeseen "kohteliaat sanat"; muodostamaan oppilaiden kognitiivisen toiminnan koulutustilanteen kautta "mitä tiedän?" "Mitä opin?" ja vahvistaa tietämystä kohteliaista sanoista.

    Työskentely pareittain

Tänään puhumme taikasanoista. Nämä ovat tavallisia, yksinkertaisia, älykkäitä, hyödyllisiä ja ystävällisiä sanoja, ja niistä tuli maagisia, koska ilman niitä on yksinkertaisesti mahdotonta elää maailmassa. Näiden sanojen on paitsi oltava hyvin tunnettuja, myös kyettävä lausumaan ne maagisesti, ja tämä on opittava.

Harkitse opetusohjelman sivulla 52 olevaa kuvaa. Luo ja käytä keskustelua hahmojen välillä kohteliailla sanoilla.

    Ryhmätyö

Laitetaan yhteen puita "maagisia" sanoja, jotka tiedämme.

Minulla on magneettitaululle kirjoitettu ryhmien nimet, joihin meidän on jaettava kaikki "taikasanamme". Sanat kirjoitetaan pöydiesi kortteihin. Työskentele pareittain, keskustele työtoverisi kanssa, mihin ryhmään sanasi voidaan liittää. Jätämme taululle, luemme sanan ja kiinnitämme kortin tarvitsemallesi ryhmälle.

    Hei, hei (tervehdys);

    Hyvästi, heippa (hyvästi)

    Anteeksi, anteeksi (anteeksi);

    Ole ystävällinen (pyydä)

    Kiitos, kiitos, (kiitos);

Näet kuinka monta "maagista" sanaa me tiedämme. Kuinka muuten kutsumme kaikkia näitä sanoja?

Milloin käytämme kohteliaita sanoja?

Miten kutsumme ihmistä, joka ei koskaan unohda käyttää näitä "maagisia" sanoja puheessaan?

Totta, hyvätapaista, ja sellaista henkilöä kutsutaan myös kohteliaaksi. Loppujen lopuksi tämä on yksi koulutetun ihmisen tärkeimmistä ominaisuuksista.

Kuinka moni tietää, miten sana "kohteliaisuus" syntyi?

16 -luvulle asti"Vezha" tarkoitti"Asiantuntija" joka tuntee säädyllisyyden säännöt, yleisesti hyväksytyt muodot hyvien suhteiden ilmaisemiseen ihmisten kanssa.

Kohteliaisuus on kyky käyttäytyä niin, että muut olisivat mielellään yhteydessä sinuun.

Kuinka moni tietää mitä sana "hei" tarkoittaa?

Kuka voi olla niin tervetullut?

Mitkä sanat voivat korvata tämän sanan?

Aivan oikein, toivomme henkilölle terveyttä, ts. terveyttä.

Mitä ilmaisu "hyvästi" tarkoittaa? Kenelle ja milloin he sanovat tämän? Mitkä sanat voivat korvata nämä sanat?

Hyvästi - ts. toivottavasti näemme henkilön uudelleen.

    Ensisijainen ankkurointi. Työskentely opetusohjelman kanssa. (Työ ryhmissä.)

Tarkista kuvat sivulta. 52. Sinä ja minä jakaudumme ryhmiin ja keskustelemme tilanteista, jotka tapahtuivat kunkin kuvan hahmoille.

- Teit hyvää työtä. Uskon, että olet oppinut yhden viisaan totuuden "Hyvä sana ihmiselle, joka sataa kuivuudessa." Kuinka ymmärrät sen?

Loppujen lopuksi ystävällinen sana auttaa aina vaikeina aikoina, hajottaa huonon mielen ja muuttaa pahan hyväksi. Mitä on ystävällisyys?

- Ystävällisyys Onko ihmisen halu tehdä muita onnelliseksi.

Hei.

Kiitos, anteeksi ...

(Lasten vastaukset)

Klusterin muodostaminen

( Kohtelias )

( Tervehdyksen, eron, anteeksipyynnön, pyynnön esittämisen yhteydessä kiitollisuus. )

(Tällaista henkilöä voidaan kutsua hyvätapaiseksi.)

(Lasten vastaukset)

(Lasten vastaukset)

(Lasten vastaukset)

(Valmistelun jälkeen ryhmien esitykset kuullaan.)

(Lasten vastaukset)

(Lasten vastaukset)

Aihe:

muodostaa tietoa "kohteliaiden" sanojen ryhmistä, viestintä- ja käyttäytymiskulttuurin taidoista.

Kognitiivinen: voi hankkia uutta tietoa: löytää vastauksia kysymyksiin oppikirjan avulla, elämänkokemuksesi ja oppitunnilla saadut tiedot.

Kommunikoiva:

osaa muotoilla ajatuksensa suullisesti; kuunnella ja ymmärtää muiden puhetta.

Säädökset:

pystyä työskentelemään kollektiivisesti.

Henkilökohtainen:

Kiinnostus ratkaisutapaan ja yleiseen tapaan tehdä se.

Säädökset:

Kognitiivinen:

5. Liikuntakasvatus

Kohde:olosuhteiden luominen psykoemotionaaliselle purkamiselle.

ESITTELY

ORU: n toteuttaminen

Kommunikoiva:

pystyä suorittamaan fyysisiä harjoituksia käskystä yhdessä.

6. Työskentele oppitunnin aiheen parissa. (Jatkoa)

Tarkoitus: tunnistaa tiedon hallintotaso ja toimintatavat ja varmistaa niiden korjaaminen; kehittää opiskelijoiden suullista ja kirjallista puhetta, ajattelua, mielikuvitusta.

Kohteliaat sanat eivät ole yksi tai kaksi,

Muista ja tiedä nämä upeat sanat!

Kohteliaita sanoja ei tarvitse vain tuntea, vaan niitä on myös käytettävä puheessasi, jotta heitä ei pidettäisi epäkohteliaina henkilöinä ja että keskustelukumppanisi ymmärtäisivät ne.

Muuten tämä voi tapahtua.

Lue oppikirjamme sankareiden - papukaija Ilja, koira Ryzhik ja Seryozha - puhelinkeskustelu sivulla 53

Oliko keskustelu kohteliasta ja selkeää?

Laaditaan nyt säännöt puhelinyhteyttä varten.

Mitä sävyä sinun pitäisi käyttää puhelimessa puhumiseen?

Mitä sanoja sinun pitäisi käyttää kommunikoidessasi?

Kuinka kauan puhelinkeskustelu voi kestää?

Työskennellä pareittain.

Ja nyt aiomme työskennellä pareittain ja pelata peliä "Talking on the Phone". Keksikää ja toimikaa puhelinkeskustelu, joka olisi kohtelias ja ymmärrettävä.

- Keskustelun luomiseksi ehdotan, että käytät seuraavaa suunnitelmaa:

1. "Hei"

2. Tervehdys

3. Selitys puhelusi tarkoituksesta.

4. Kiitollisuus.

5. Hyvästi.

( Tarkista yksi pari. )

(Lapset lukevat dialogin oppikirjasta sivulla 53).

Puhelimessa puhuminen tulee tehdä kohteliaasti.

( Käytä tervetuloa, kiitollisuutta, anteeksipyyntöä, hyvästi.)

Sinun ei pitäisi puhua liian kauan.

Säädökset:

osaa suunnitella toimintansa tehtävän mukaisesti.

Hallitse toimiasi tietyn suunnitelman avulla.

Henkilökohtainen:

kiinnostus ratkaisumenetelmään ja yleiseen toimintatapaan.

Kognitiivinen:

osaa itsenäisesti löytää tapoja ratkaista luovan ja tutkivan luonteen ongelmia.

9. Heijastus.

Tarkoitus: paljastaa tietoisuus tutkimuksen materiaalin omaksumisesta.

- Oppituntimme on päättymässä, ja ehdotan, että pelaat vielä yhden pelin nimeltä "Kysymys - vastaus".

Minulla on kysymyksiä kortteihin kirjoitettuna, vedät kortin ulos, luet kysymyksen ja annat vastauksesi.

Esimerkkikysymyksiä

    Mitä pitäisi tehdä ennen kuin astut jonkun kotiin tai huoneistoon?

    Mitä sanoja puhutaan, kun tavataan ja sanotaan hyvästit?

    Kenen pitäisi luopua kenellekään paikasta (juhlissa tai kuljetuksessa)?

    Onko minun otettava hattu pois, kun tulen vierailemaan teatteriin, kirjastoon?

    Mitä teet karkkipakkaukselle, kun syöt karkkia?

    Miksi et poimi kukkia metsästä? Miksi et voi saada kuoriaisia ​​ja perhosia?

    Kuinka kohtelias on joku, joka loukkaa eläimiä?

    Miksi todella kohtelias ihminen ei koskaan valehtele, kerskaile tai loukkaa ystäviään?

( Opettaja antaa "kohteliaimman" tunnuksen oppitunnin työstä ).

Arvostelu.

(Lasten vastaukset.)

(Oppilaat ottavat yhden merkeistä ja selittävät valintansa.)

Säädökset:

Henkilökohtainen:

Kyky itsearvioida koulutustoiminnan onnistumisen kriteerin perusteella.

10. Yhteenveto oppitunnista.

Tarkoitus: määrittää oppitunnin tehokkuus.

Lue uudelleen oppitunnin tehtävät, jotka Ant asetti sinulle.

Olemmeko tehneet kaiken?

Mikä on käyttäytymiskulttuuri?

Mitä varten se on?

Mitä kohteliaita sanoja muistat?

Säädökset:

Osaa yhdistää tavoitteen ja tuloksen.

11. Kotitehtävät.

Tarkoitus: tiedottaa opiskelijoille kotitehtävistä.

2) Suorita tehtävä työkirjassa sivuilla 23-24

Säädökset:

kerro mitä tiedetään ja mitä on tehtävä itsenäisesti


Ylös